Data publikacji:

Samodzielne malowanie samochodu wałkiem – jak się do tego zabrać?

Malowanie samochodu większości kojarzy się z długotrwałą pracą w profesjonalnych zakładach lakierniczych. Skojarzenia padają na specjalistyczną aparaturę, pistolety, natryski. Ogólnie rzecz ujmując, malowanie auta wydaje się czasochłonne i drogie. Jednak są metody na bardziej budżetowe odświeżenie wizerunku naszego pojazdu. Sprawdzają się one szczególnie w przypadku starszych samochodów, które nie błyszczą jak te nowoczesne egzemplarze. Jednym z takich sposobów regeneracji warstwy zewnętrznej samochodu jest malowanie wałkiem. Brzmi komicznie, jednak jest zupełnie odwrotnie. Zastosowanie odpowiedniej farby pozwoli na pokrycie pojazdu przy pomocy wałka. Jak się zabrać za malowanie samochodu wałkiem?
malowanie samochodu wałkiem

Kiedy malowanie samochodu wałkiem ma sens?

Malowanie samochodu wałkiem sprawdzi się najlepiej, kiedy jesteśmy właścicielami wieloletniego pojazdu, a zależy nam na jego odświeżeniu. Zakup specjalistycznego sprzętu lub wizyta u lakiernika mogą być zbyt drogie, a niekiedy nawet ceną przewyższać wartość samochodu.
Co zrobić w takiej sytuacji? Malowanie wałkiem naszego samochodu na pewno odświeży wizerunek pojazdu. Jest to proces stosunkowo tani, a jego efekty od razu widoczne są gołym okiem. Nie należy jednak oczekiwać najwyższej jakości oraz znacznej trwałości. Inną sytuacją, w której malowanie wałkiem może okazać się jednym z rozwiązań, jest auto tuning. Różnego rodzaju wzory i przejścia kolorystyczne również można uzyskać, malując samochód wałkiem.

Jaka farba do malowania auta?

Ogromną zaletą malowania samochodów wałkiem jest przede wszystkim prostota zabiegu i bardzo niski koszt jego wykonania. Bez problemu można go przeprowadzić w domowych warunkach przez prawie każdego, kto potrafi posługiwać się tego typu narzędziami. Są one ponadto dostępne w każdym większym sklepie narzędziowym, dlatego skompletowanie odpowiedniego zestawu nie powinno stanowić najmniejszego problemu.
Przy pomocy wałka można używać prawie każdego z dostępnych rodzajów farb samochodowych, co pozwala na olbrzymią dowolność tego procesu. Pozwala to również na wzajemne ich mieszanie tak, aby uzyskać indywidualny kolor dostosowany do naszego gustu i potrzeb.
Malowanie wałkiem przyniesie lepsze rezultaty niż próba odświeżania lakieru przy pomocy pędzla czy pistoletu natryskowego, kiedy nie mamy odpowiedniego doświadczenia. Wałek zapewni równomierne krycie i jednolitość koloru, czego może nie udać się osiągnąć, natryskując warstwę farby, oraz nie pozostawia smug i zacieków, jak w przypadku pędzla.
Wadą malowania wałkiem są przede wszystkim trudno dostępne miejsca oraz krycie nierównych, pokształtowanych powierzchni. Ze względu na konstrukcję wałka do malowania nie zawsze uda się pokryć wszystkie powierzchnie w sposób, jaki byśmy oczekiwali. Innym minusem tej metody malowania jest prawie całkowity brak możliwości uzyskania gładkich, połyskujących powierzchni. Ze względu na właściwości farby i możliwości wałka, malując samochód takim zestawem, raczej uzyskamy efekt matowego pokrycia.
Jakiej farby użyć, aby efekt był jak najlepszy? Co do zasady malowania wałkiem, każdy rodzaj farby będzie dobry, a wszystko zależy od potrzeb i możliwości kierowcy. Na forach internetowych najwięcej osób korzysta z popularnych farb emaliowych. Inni stawiają na preparaty na bazie żywic poliuretanowych, powołując się na bardzo trwałą i elastyczną powłokę krycia.
Pojawiają się także propozycje farb ftalowych, które najczęściej używane są do malowania drewna i odnawiania elementów architektury. Wybór ostatecznie należy do interesanta. To, jaki efekt uzyskamy, zależy od tego, jaki rodzaj zastosujemy. Dobierając najlepszą dla siebie farbę, warto zwrócić uwagę na jej parametry. To one definiują jej trwałość i przedstawiają możliwości. Jednym z ważniejszych parametrów, który powinien nas interesować, jest odporność na działanie czynników atmosferycznych, bo to one będą miały największy wpływ na kondycję lakieru.

Malowanie samochodu wałkiem krok po kroku

Malowanie samochodu wałkiem nie wymaga od nas szczególnych umiejętności. Aby bezpiecznie przeprowadzić całą operację, należy wyposażyć się w odpowiednią ilość farby, wałek malarski, zabezpieczyć podłożę oraz przygotować taśmy i folie malarskie. Przed rozpoczęciem malowania samochodu wałkiem należy zgodnie z instrukcją rozmieszać i ewentualnie rozcieńczyć farbę.
Następnie zabezpieczyć elementy pojazdu, takie jak lusterka czy szyby, przed malowaniem. Powierzchnie, których nie chcemy malować, również należy zabezpieczyć. W przypadku chęci malowania wzorów na powierzchni, warto oddzielić pozostałe elementy i odpowiednio zabezpieczyć. Gdy jesteśmy gotowi, można przystąpić do malowania samochodu. Po zaschnięciu farby i uzyskaniu pożądanego efektu, można zabezpieczyć i wzmocnić lakier odpowiednimi kosmetykami samochodowymi oraz regularnie go pielęgnować. Pozwoli to na dłuższe i trwalsze cieszenie się uzyskanymi efektami.
Zdjęcie: Envato Elements